Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016

“Αγκαλιάζει” τον τίτλο ο Αστέρας!

11062716_815119255225420_2359616915094826247_n

“Διπλό” για την ομάδα του Κ. Λίβα στο Ευπάλιο
Επανέκαμψε άμεσα το συγκρότημα της Ιτέας μια εβδομάδα μετά την τραγική εμφάνιση και την απώλεια του Κυπέλλου Φωκίδας. Έτσι, οι μέχρι στιγμής πρωτοπόροι πέρασαν με νίκη με σκορ 0-2 από το γήπεδο των Μαλαμάτων απέναντι στον περσινό πρωταθλητή Απόλλωνα Ευπαλίου που αγωνίστηκε με σοβαρές ελλείψεις αυξάνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους 5 βαθμούς. Αν το ερχόμενο Σάββατο, μάλιστα, επικρατήσουν του μοναδικού πλέον διώκτη τους, Αμφισσαϊκού, στο γηπεδο της Ιτέας, τότε μάλλον θα καταστήσουν τη συνέχεια τυπική διαδικασία.
Για τους φιλοξενούμενους στο ντέρμπι της αγωνιστικής το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Τοπούζι. Ο Αστέρας ασφάλισε τη νίκη στην επανάληψη με αυτογκόλ που σημείωσε ο Τσιριμώκος. Οι γηπεδούχοι όσο και αν πάλεψαν για κάτι καλύτερο δεν τα κατάφεραν αφού αγωνίζονταν με πολλές απουσίες και όταν άρχισε να κάνει την εμφάνισή της η κούραση δεν υπήρχαν οι εναλλακτικές στον πάγκο. Από την άλλη ο σύλλογος της Ιτέας αφού ευτύχησε να ανοίξει το σκορ σχετικά νωρίς πρόσεξε περισσότερο τα μετόπισθεν ώστε να διαφυλλάξει το πολύτιμο τρίποντο. Τρίποντο που δίνει αέρα δύο αποτελεσμάτων στους πρωτοπόρους για το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αμφισσαϊκό και μπορεί να κρίνει πρόωρα τον τίτλο.
Στο άλλο σημερινό ματς η Ακαδημία του Νίκου Μπιλέρη επικράτησε εκτός έδρας της Γλυφάδας με το αγγλικό 3-4. Η δεύτερη ομάδα της Άμφισσας έδειξε για ακόμη μια φορά ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και δίκαια βρίσκεται στην δεύτερη φάση. Αντίθετα η Γλυφάδα που φιλοδοξούσε να παίξει ρόλο ρυθμιστή φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνει αφου την περίοδο του Ιανουαρίου μάλλον αποδυναμώθηκε παρά το αντίθετο αφού έτσι και αλλιώς δεν είχε βλέψεις για κάτι παραπάνω.
Τέλος στο χθεσινό παιχνίδι ο Αμφισσαϊκός υπέταξε άνετα με σκορ 6-0 το Δωρικό Μαλαμάτων. Ο αμφισσιώτικος σύλλογος έκανε επίδειξη δύναμης απεναντι στην κατά τεκμήριο πιο αδύναμη ομάδα της δεύτερης φάσης πετυχαίνοντας από τρία τέρματα σε κάθε ημίχρονο και χάνοντας σωρεία επιπλέον ευκαιριών. Οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο με μοναδική καλή στιγμή ένα τετ-α-τετ στο ξεκίνημα της επανάληψης με το σκορ να είναι ήδη στο 3-0.
Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής
Αμφισσαϊκός 2006 – Δωρικός Μαλαμάτων 6-0 (3-0)
Απόλλων Ευπαλίου – Αστέρας Ιτέας 0-2 (0-1)

6 Δωρικός Μαλαμάτων 3 0-0-3 1-15 0
Αστέρας Ιτέας και Απόλλων Ευπαλίου ξεκίνησαν με πλεονέκτημα 3 βαθμών.
Αμφισσαϊκός 2006 και Ένωση Γλυφάδας ξεκίνησαν με πλεονέκτημα 1 βαθμού.
Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει αντιμέτωπους τους δύο πρώτους στο γήπεδο της Ιτέας με τον Αστέρα να βολεύεται και με ισοπαλία αλλά να θέλει τη νίκη για να αποδείξει ακόμη μια φορά φέτος ποιός είναι το αφεντικό. Από την άλλη πλευρά ο ενισχυμένος Αμφισσαϊκός παίζει με την πλάτη στον τοίχο εάν θέλει να πλησιάσει σε απόσταση βολής από την κορυφή. Το αποτέλεσμα του αγώνα των πρωτοπόρων θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν Ακαδημία και Απόλλων Ευπ. που κοντράρονται στην Άμφισσα, ώστε να διατηρήσουν τις όποιες πιθανότητές τους για κάτι καλύτερο. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με το παιχνίδι Δωρικού – Γλυφάδας που έχει μοναδικό κίνητρο το γόητρο.