Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 70-66

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS)

Ο Άρης στον τελικό!

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 70-66

Ο Άρης Θήβας νίκησε τον Γ.Σ.Ιτέας με 70-66, έκανε το 3-0 στο σύνολο των μεταξύ τους αγώνων για φέτος και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Α’ ΕΣΚΑΣΕ όπου και σκοπεύει να κάνει ένα βήμα παραπάνω απ’ ότι πέρυσι και να πάρει το μοναδικό εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική!
Η Ιτέα πάντως αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος, έβαλε δύσκολα στον Άρη καταφέρνοντας την περισσότερη ώρα του αγώνα να είναι μέσα στο ματς, κλείνοντας με τη σειρά της με τον καλύτερο τρόπο μια σεζόν που τη βρήκε για μια ακόμα φορά στις πρώτες ομάδες της κατηγορίας.
Στην α’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-14 για να λήξει το ημίχρονο ισόπαλο με 31-31.
Η γ’ περίοδος ανήκε στον Άρη που μπήκε δυνατά στο ματς καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά στο σκορ για να τελειώσει το 10λεπτο 55-48.
Ο Άρης έδειχνε να ελέγχει το ματς καθώς προηγήθηκε περίπου 3’ πριν το τέλος με 66-57, αλλά η Ιτέα απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 0-6 μειώνοντας σε 66-63 στα 30’ δευτερόλεπτα για το φινάλε!
Οι παίκτες του Χρήστου διαχειρίστηκαν σωστά τις τελευταίες φάσεις φτάνοντας τελικά στη νίκη με 70-66 που τους έδωσε αυτόματα και το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!
Διαιτητές: Τσάλλας-Κάλφα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 19-17, 24-17, 15-18.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου-Γκόλιας): Βλάχος 6 (1), Παπαδημητρίου 13, Ματσαγγούρας 2, Φέτα, Τσιρόπουλος 8 (1), Τσαραμπάρης, Στρατέλος, Μανώλας 16 (2), Τσοπανέλης 6 (1), Τριανταφύλλου 18, Μελετίου.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 13 (1), Παπαθεοχάρης, Μπαντελάς 8, Αναγνωστάκος, Παπαδρόσος, Αγγελόπουλος 11 (3), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 6 (1), Παπαδήμας 19 (1), Δημητρίου 3 (1), Κουτρόγιαννος 3, Λύτρας.